Czeska Spółka DEZA a.s. zakupiła polską Spółkę Petrochemia - Blachownia S.A.


2017-10-31

Komunikat prasowy 02/17

We wtorek 31 października czeska spółka DEZA a.s. przejęła polską spółkę chemiczną Petrochemia - Blachownia S.A.. Była to finalizacja dwuletnich negocjacji ustalających szczegóły zakupu od byłego właściciela spółki BorsodChem Zrt.

Dzięki temu zakupowi DEZA pragnie wzmocnić swoją pozycję na rynku węglowodorów aromatycznych, wykorzystując efekt synergii wynikający z podobieństwa technologii stosowanych w obu spółkach. Obie spółki zajmują się przetwórstwem surowego benzenu. Dzięki nabyciu polskiej firmy DEZA a.s. zwiększy zdolności produkcyjne benzenu i toluenu do 160 000 ton benzenu i 25 000 ton toluenu rocznie. Głównym celem przejęcia polskiej spółki jest przede wszystkim stabilizacja gospodarcza i dalszy rozwój.

Instalacja Petrochemii-Blachownia S.A. przetwarzająca surowy benzol powstała w Kędzierzynie-Koźlu w roku 1952. Od roku 2006 spółka Petrochemia-Blachownia S.A. należała do spółki BorsodChem Zrt.. Obecnie Petrochemia-Blachownia S.A. ma ponad 110 pracowników, a w roku ubiegłym osiągnęła obroty rzędu 61 milionów euro.

DEZA a.s., która od 1999 roku jest częścią Grupy Agrofert, jest firmą o stabilnej pozycji rynkowej i wysokiej odpowiedzialności społecznej. Od 1990r. zainwestowała ponad trzy miliardy czeskich koron w działalność proekologiczną w obszarze produkcji. Firma jest producentem chemikaliów stosowanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. DEZA a.s. zatrudnia ponad tysiąc pracowników, w ubiegłym roku osiągnęła 275 milionów euro obrotu. Jest jedną z największych firm w regionie o długoletniej tradycji przemysłowej.

Jaroslav Obermajer
rzecznik prasowy spółki DEZA, a.s.
tel. +420 724 011 608